Mustafa Ali Yanık

Tamponsuz Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti) kısaca burna yeniden şekil verilen bir ameliyattır. Bu operasyon sırasında burunda yer alan biçim bozuklukları düzeltilmekte ve burnun fonksiyonları da yeniden düzenlenmektedir. En çok talep edilen ve yapılan estetik operasyonların başında gelmektedir.


Burun estetiği ameliyatları çoğunlukla estetik kaygılar nedeni ile yapılsa da, bazı hastamızda travma sonrası ya da doğuştan/katılımsal olarak oluşmuş problemleri düzeltmek için de yapılmaktadır. Özellikle nefes almamıza yarayan organımız olan burnumuzdaki işlevsel neticesinde oluşan problemleri de estetik burun operasyonları ile çözebilmekteyiz.

Hastaların düzeltilmesini istediği burun deformiteleri sıklıkla; burun kemeri, çöken burun kıkırdakları, burun ucu deformitesi, burun ucunun düşük olması, burun kanatlarının çok geniş olması ve burun kemiği açısının dar olmasıdır. Bu deformiteleri düzeltme metodları; açık/kapalı rinoplasti teknikleri ile birlikte son yıllarda lazer teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ‘’Lazerle Burun Estetiği Tekniği’’ dir. Bu teknikte tampon kullanılmadığı için, Tamponsuz Burun Estetiği olarak da adlandırabilmekteyiz.

Standart rinoplasti operasyonunda, burun kemiğinde yapılan cerrahi kesim ile beraber yapısal şekil değişiklikleri ve burun kıkırdaklarında değişiklikler yapılabilmektedir. Lazer ile yapılan rinoplasti operasyonlarında ise ‘’CO2 lazer’’ ile kalın olan burun derisi inceltilebilmektedir. Bu uygulama ile cildin yüzeysel kalın tabakası soyulduğu ve buruna yapılan hasar minimal olduğu için, daha çabuk bir iyileşme dönemi yaşanmaktadır. Özellikle kalın ciltlerde uygulanan bu teknikte, alttan da daha sağlıklı bir cilt tabakası çıkmaktadır. İyileşme dönemi devam ederken, hasarlanmış deri tabakası da soyularak dökülmektedir.

Tampona ihtiyaç duyulmayan ‘’lazerle burun estetiği operasyonu’’, kontrolsüz diyabeti ve kanama pıhtılaşma problemi olan hastalarda sakıncalıdır.
 

Bu tekniğin avantajları TAMPONSUZ olmasıyla beraber;

* Daha kısa bir iyileşme dönemini olması

* Büyük-ciddi bir cerrahi operasyona ihtiyaç olmadan burnun yeniden şekillendirilebilmesi

* Lokal anestezi ile gerçekleştirilmesi

* Hastane yatış süresinin kısa olması

* Komplikasyon oranının düşük olması

* Kalın cilt dokusu olan hastalarda çabuk iyileşme sürecidir.